Назар Єдаменко – досвідчений рієлтор. Майже 10 років працює у сфері новобудов. Знає всі нюанси, з якими зіштовхуються покупці та володіє відмінним почуттям гумору. Із 2020 року працює менеджером відділу продажів ЖК Святобор. 

На прикладі ЖК Святобор. Які питання мають лунати із вуст потенційного покупця до менеджера? Можете озвучити перелік? 

Найперше, чим повинна цікавитися людина: умови купівлі. Або розтермінування, або 100% оплата. А далі уже виясняються питання по наявності. 

Основне питання також: перевірка земельної ділянки. Земельна ділянка повинна бути під забудову багатоповерхову. Це основне. Тобто якщо ми заходимо до кадастрової карти, а в відділах продажів Києва є документи на земельну ділянку, технічні умови, ви їх дивитеся і хоча б по мінімуму перевіряємо. Вбиваємо номер кадастровый на сайті Публічна кадастрова карта України і уточнюємо яке призначення. 

Потім ми починаємо зариватися глибше в документи: технічні умови, дозволи на будівництво, підведення комунікацій та інше. 

Щодо документів. Які основні документи може перевірити «простий смертний» у відділі продажів? 

Земельну ділянку, погуглити кадастрову карту України, там має бути вказано чи малоповерхова забудова, багатоповерхова, забудова і трц. І має бути вказаний клас забудови. Найчастіше це п’ятий клас забудови, коли можна будувати ще паркінг. 

А може бути кілька земельних ділянок із різними цільовими призначеннями? 

Так, таке допускається. 

Девелопери дозволяють приходити зі своїм юристом на перевірку документів до відділу продажів? Ви маєте папку з усім необхідним в ЖК Святобор? 

Так, у нас все є. В принципі, більшість девелоперів готові приймати вас із юристом. 

Ми можемо навіть надіслати клієнту pdf-файл на пошту для ознайомлення. 

Що запитувати про забудовника? І що ви можете розповісти про компанію City One Development? 

City One Development існує на ринку нерухомості з 2002 року, це раніше була компанія UDP, ми відділилася. Далі City One Development пішла в елітну житлову забудову. Більшість знає Новопечерські Липки, ще є ЖК Бульвар Фонтанів, преміум-класу. Якість у нас на рівні. 

Якщо хтось хоче квартиру купити як інвестицію. Що потрібно знати?

Перше: це ви завжди обираєте забудовника. Гуглом можуть користуватися всі. Читайте відгуки. Обирайте ім’я забудовника. Далі ви вже маєте вилку по ціні та інше. 

Як вигідніше зараз: купити і продати за перепоступкою перед вводом ЖК в експлуатацію чи купувати і продавати після вводу чи здавати в оренду потім? Що порадите? 

Залежно від того, які у вас стоять цілі і завдання. Допустимо, вашій дитині 2-3 роки, можна купити квартиру і здавати в оренду. Квартира буде стояти і заробляти гроші для вас. 

Інвестуєте в квартиру на початку, вона мінімум два з половиною роки будується, далі ремонт 3-4 місяці. У будь-якому разі квартира подорожчає в ціні. Навіть при несприятливих економічних умовах, ви її продасте за ті гроші, які вклали. Це стосується первинного ринку. 

Здаючи в оренду, за 8-11 років приблизно ви вийдете в нуль, а далі зможете заробляти. 

Якщо купити на початковому етапі будівництва і продати за перепоступкою квартиру, то можна в середньому заробити 20-25 % від вартості. Усе залежить від рентабельності проекту. 

Квартиру з документами і податками можна продати і заробити 30-40 % від її вартості. Тобто вигідніше все ж таки продати квартиру після вводу ЖК в експлуатацію. 

Що потенційному покупцеві обрати: розтермінування чи кредитування. Що вигідніше?  

Особисто моя думка: це кредитування. Будемо відверті, забудовники на теренах Києва не фіксують суму, роблять прив’язку до курсу долара. Деякі девелопери можуть зафіксувати “нижню планку” на момент підписання. 

Тому я за кредитування, бо оплата в гривні. І вам розтягнуть платіж на 10 років. 

Але якщо у вас зарплатня в доларах, то можете розглядати і розтермінування. А також якщо ви фрілансер, працюєте неофіційно, у більшості випадків забудовники не просять довідку про доходи. 

Чи вигідно купувати комерційні приміщення? 

Так, дуже вигідно, особливо в нових ЖК у спальних регіонах. По комерції зазвичай не має розтермінування, можу бути лише якщо велика квадратура. Також взагалі комерційні приміщення можуть здаватися в оренду від забудовника. 

Комерція дорожча зазвичай на 500 доларів від квартири. Від 2300 доларів за м2 може бути на початку будівництва. 

І така покупка вигідна і для здачі в оренду, і для перепродажу. 

На яких форумах можна почитати щось конструктивне про ЖК? Відгуки, думки? 

Основні форуми: domik.ua, lun.ua, nerukhomi.ua. 

Які інтернет-ресурси про новобудови читаєте ви особисто? 

Той самий lun.ua, nerukhomi.ua, читаємо закони на rada.gov.ua. Я також ходжу на будівельні виставки. Це цікаво, можна дізнатися і про нові технології будівництва. 

Повну версію інтерв’ю із походом на будівництво ЖК Святобор можна подивитися тут: https://www.instagram.com/p/CXGGjNgqQs5/ 

Спілкувалася: Анна Люднова. 

 

Поділитися в: