Чи не кожен другий чув про руни. Про Скандинавію. Руни як писемність виникли з 1 ст. нашої ери на території сучасних Швеції, Норвегії, Данії. Деякі джерела вказують про 5 тисяч років тому. Логографи, трипільська писемність, існувала майже 8 тисяч років тому. Саме на території України знайдено безліч археологічних пам’яток часів Трипілля.

Серед них простежується умовно “орнаментальна система”, яка нам більш знайома з рушників та вишиванок, на виробах кераміки. Це була мова символів. Яку трипільці використовували у декоративному мистецтві.

Тут безліч сакральних знаків – Берегиня, Древо Життя, Сварга (символ сонця, себто солярний знак), Хрест (архетип вогню, знову ж таки сонячний знак), є навіть Інь-Янь. Який більшість із вас напевно асоціює з китайською культурою?

Погляньмо на деякі з них.

Початок і Кінець, Інь та Янь

Древо життя, зв’язок між минулим, теперішнім та майбутнім.

Нескінченність

Зміни, мінливість

Сонце, Божество, Сварга

Спіраль часу

Вічність

Останній символ вічності однозначно відомий усім? Так-от, він простежується в трипільській культурі, а це в V—IV тис. до н. е. (протягом 2000 років).

Трипілля – це територіально Київщина (є у нас село Трипілля), часи до нашої ери. Трипільські племена були на просторах Європи від Дніпра до Карпат, від Полісся до Чорного моря та далі, знахідки зафіксовані з 15 областей нашої країни.

Тож ми з вами розглянемо дещо про логографи, руни. Та дізнаємося чому ці символи сакральні та наділені потужною енергетикою навіть сьогодні. Це міні-подорож у світ символів! Ви зі мною?

Наша подорож у світ символів розпочалася

Отже, трипільська писемність позначала не лише якісь глибокі сенси такі, як Древо Життя. Але й буденні речі: місто, зерно, поле з урожаєм та інше. Трипільці були землеробами, тому все досить логічно простежується. Але!

Ця писемність має особливу енергетику, яка перейшла з часів до нашої ери в сьогодення нам у вишиванки та загалом декоративне мистецтво. Про це є окрема стаття на ArtMess. Глянемо лише один із символів для прикладу.

Трипільські логографи, які схожі дещо між собою:

Гори

Кара

Небезпека

Перевага

Тепер подивимося, як у 18-19 столітті на вишиванках та рушниках “гуляють” ці символи.

І мають назву “шеврони”. Символізують чоловіче духовне начало: вершиною вгору. Жіночу енергію – вершиною донизу.

Я не голослівна. Дивимося уважно на рівненську вишиванку початку 20 століття.


Фото та експонат музею ім. І. Гончара

Із цим розібралися, рухаємося стежкою вперед до питання рун.

Що з рунами?

Це руна Турісаз. Значення: молот, захист, груба сила, міць.

Щось нагадує?

Ближче з української вишиванки.

Що ж вона символізує. Що думають дослідники. Символізує більше чоловіче начало, жорстоку силу, неочікуваність, небезпеку певну, зміни.

До речі, руни використовують у прямому та перевернутому положенні, тоді вони набувають різних конотацій.

Якщо українці перейняли свої трипільські знаки далі в декоративне мистецтво, де кожен орнамент був певним сакральним кодом, який вишивали на вишиванці ніби “ставили собі захист”, створювали оберіг.

То руни теж перейшли з функції писемності в сферу магії, оберегів, талісманів та використовуються до сьогодні. Але для їхнього використання повинен працювати ведо-рунолог, який навчений і вміє заряджати будь-який камінь необхідною енергією з нанесенням руни. Для того, щоб надалі це був дійсно для вас оберіг. Але про це трішки пізніше.

Наступна зупинка нашої подорожі не менш цікава.

Руна Дагаз. Символізує зв’язок землі та неба, баланс.

Згадуємо логограф, що символізує нескінченність:

Нескінченність це теж про зв’язок земного та небесного, правда?

Дагаз означає рівновагу, прагнення до змін, вихід з ночі на світло.

Що стосується оберегів та талісманів Дагаз використовують для гармонізації, порядку, отримання творчого натхнення, трансформацій позитивних.

Ми дійшли до кінцевої зупинки нашої подорожі. Це амулети, обереги, рунічні браслети бренду Amurun. Вони створені ведо-рунологом та заряджені безкінечною енергією для різних цілей. Духовного, інтелектуального, фізичного, фінансового балансу.

Декілька прикладів на цій зупинці?

Придбати талісмани з рунами можна в Інстаграмі.

А ми з вами наступного разу вирушимо в подорож, яка вас не менш здивує.

Як думаєте, чи може бути якийсь зв’язок між хорватським килимом кінця 19 століття та українським?

Що ми там знайдемо? Лишайте ArtMess в закладках та “не перемикайтеся”.

Авторка тексту: Анна Люднова.

Значення трипільських логографів розкрито у книзі:

«Зорі Трипілля», автори Євген Паламарчук та Іван Андрієвський, видавництво «Теза». Вінниця.

Поділитися в: