Чи не кожну вулицю сучасного міста прикрашають так звані мурали. Говорити про них і писати – популярний тренд сьогодення. А ще актуальніше – фотографувати і поширювати світлини муралів у соц. мережах. Та чи знаєте ви, що настінні зображення почасти ще й “танцюють”?

 

Своїм корінням мурали сягають давнього наскельного живопису й графіті як фольклорного явища, творчості молодіжних субкультур. А сьогодні вони стали частиною художнього стріт-арту.

 

Мурали – явище синкретичне, що здатне поєднувати елементи різних видів мистецтв. І цей синкретизм існує з давніх-давен. А танець – не виняток і не випадковість. Адже ще наскельний живопис фіксує танок як частину ритуалу. Зокрема, знайдене і стилізоване зображення з Південної Африки, району мису Доброї Надії.

 

 

Та що стоїть насправді за цією фіксацією танцю? Танок для первісної людини – спосіб мислити, виражаючи не лише емоції та переживання, а й реалії повсякденного побуту. Першопочатково – жести і рухи, повязані з трудовими процесами, враженнями від оточення, зокрема природи. Це і частина магії під час шаманства, звернення до сил природи в танці  (до сонця, закликання дощу)…

 

 

А як щодо сучасного настінного живопису? Змінилося не так багато: мурали відображають ті чи інші реалії, людські прагнення, лише погляди зросли від суто побутових до політичних, соціально-культурних, тощо. Танець давно не є частиною ритуалу, проте є такою ж універсальною мовою жесту, руху, котрою здатні спілкуватися й знаходити розуміння люди з різних земних континентів. І мурали – доказ цьому. На кожному материку планети – настінні зображення людей у русі.

 

 

Київ, Україна

 

Krakow, Poland

 

UNO, in Siracusa, Sicily

 

New York, USA

 

Stavanger, Norway. Martin Whatson

Зустрічається все – від стриманої експресивності зображень класичного танцю до вільної експресії сучасного.

 

 

Oslo, Norway. Martin Whatson

Buenos Aires, Martin Ron

 

Більше того, у “танцюючому” муралі можна знайти відображення сучасної суспільно-політичної ситуації в країні, як-от мурал балерини, створений грецьким художником INO в Києві.

 

 

У муралі з танцівницею, яка утримує рівновагу на бомбі – враження самого художника від ситуації в Україні, складнощів співіснування на нашій планеті. Мурал має назву “Нестабільність”.

 

Інший приклад муралу із глибоким змістом, який може відгадувати кожен, проходячи повз – зображення балерини, що в Нью-Йорку.

 

Чому вона на колінах у замкнутому просторі? Спокій наодинці з собою, самотність, бажання свободи? Кожен має змогу трактувати по-своєму.

 

Так, мислення через танець, відображене у давніх наскельних і сучасних настінних малюнках – уже тягла традиція. Довжиною у вічність?

 

Авторка: Анна Люднова

 

Поділитися в: