Влітку 2021-ого року відбувся V ювілейний Фестиваль «Шодуарівська Альтанка». Традиційно мистецьке свято пройшло в Житомирі за підтримки Управління в справах сім’ї, молоді і спорту Житомирської міської Ради, Управління культури Житомирської міської Ради, Родинного клубу «ЛАДА», Житомирської обласної бібліотеки для юнацтва. Мистецький захід відбувся на базі Житомирського обласного літературного музею. І першою родзинкою цього фестивалю був виступ місцевого музичного рок-гурту “Ловець снів”. Цей роковий гурт задав драйвовий тон самому фестивалю, й був екстравагантним у стінах державного закладу. Після виступу гурту розпочались читання в двох секціях: поезія та проза.

Організатори поставили собі за мету відкрити та реалізувати творчий потенціал молоді в галузі літератури, музики, художнього та образотворчого мистецтва, фотографії, кінодокументалістики, та інших напрямків культури та мистецтва.

За умовами конкурсу поети мали надіслати 5 віршів, прозаїки мали створити оповідання до двох сторінок у номінації: фантастика, соціальна проза, історична, реальний світ та фентезі. Відеопоезія оцінювалась окремо.

За висловом організатора фестивалю “Шодуарівська альтанка” Вадима Жалюка, цьогоріч на фестиваль прислали твори з Франції, Туреччини, Польщі. Також із Миколаєва приїздять юні таланти, якими опікується Ніна Паламарчук.

Фестиваль зібрав талановиту молодь з усієї України. Враженнями діляться молоді поети, прозаїки з усіх куточків нашої неньки. А також організатори конкурсу.

Аліна Шевченко, письменниця з Кропивниччини, фіналістка. “Вперше побувала у Житомирі саме на літературному фестивалі “Шодуарівська альтанка”. Їхали у чудовій компанії з поетами Олексієм Мартиненком та Ярославом Карпцем з Києва. З Кіровоградщини цього року мені пощастило єдиній взяти участь у Житомирському фестивалі та конкурсі. У рамках фесту приєдналася до екскурсії містом, побували у найвизначніших місцях Житомира, найбільше запам’яталася Альтанка Шадуара, де зробили найбільше світлин. Вражена рівнем організації заходу, на який з’їхалися автори з усієї України. Зустріла нових друзів, з якими спілкуємося і досі”.

Тетяна  Олексієнко прозаїк із Кракова, номінація “за розкриття теми”. “Літературні конкурси — це, в першу чергу, можливість знайти людей схожих по духу, що відразу розширює кругозір і змушує по іншому дивитись й на свої тексти. Фестиваль в Житомирі запам’ятався драйвовим початком, невимушеною атмосферою, мега корисними коментарями журі і, звісно, щирими людьми, що закохані в літературу. Для мене він ще й став широкими воротами в світ літературних конкурсів і тому викликає особливо теплі почуття. В майбутньому бачу Шодуарівську Альтанку потужним магнітом, що притягує все більше молоді і гучним святом для всіх містян і численних гостей”.

Олена Ракова, редакторка й журналістка з Фастова, фіналістка. “Літературні фестивалі, такі як “Шодуарівська альтанка”, для молодих письменників надзвичайно важливі, вони сприяють розвитку конкуренції між авторами, таким чином спонукаючи їх аналізувати власну поезію чи прозу, бути самокритичними, підвищувати і постійно розвивати літературну майстерність. Крім цього, твори всіх учасників – і фіналістів, і переможців цього фестивалю-конкурсу, друкують у щорічній збірці, яку розсилають авторам безкоштовно. Окремо хочу відзначити потужний ентузіазм організаторів заходу Лариси Паламарчук і Вадима Жалюка, які щороку самовіддано, проводять літературний конкурс і потім сам фестиваль, а я розумію, що це волонтерська робота, яка забирає багато часу і сил. Для мене фестиваль “Шодуарівська альтанка” – це можливість послухати творчість молодих авторів із різних міст України, познайомитися з новими людьми і знайти однодумців. А також, звичайно, погуляти затишними вуличками Житомира”. 

Ліля Волковська, прозаїк із Житомира, володарка Гран-прі фестивалю: “Спонтанно дізналась про фестиваль, що проводиться в Житомирі в місті, де я навчалась. Як раз мала на той час есей на тему нового устрою життя у зв‘язку з карантином. Варто зазначити, що це було вперше, коли я зачитувала свій творчий результат праці. І вперше я зайняла гран-прі на літературному конкурсі. Навіть не сподівалась на таку високу відзнаку, але дуже вдячна за це рішення журі конкурсу. Так би мовити перші кроки, що надихнули мене і далі творити на поприщі літературної діяльності”.

Ingi Gerda, Київ, фіналістка. “Альтанка – прекрасна стартова сходинка для молодих і талановитих”.

Ларіса Паламарчук, організатор фестивалю “Шодуарівська альтанка”

люди позирають 

до гори в тебе є 45 секунд

мрій найдорожчі

 зразки 

оголений стержень 

кригкий 

прохолодне відлуння 

барвінку 

час війни зі своїми 

бісами 

відчуй як закипають 

дрібні 

камінці 

і запроси у дім 

відбитки 

 

ми ще довго

вдивлялися в 

червоний жар 

метання ідей 

продовжується 

дерева все розкажуть 

без прикрас 

звичай притаманний 

кожному 

 

у пам’яті людей йшли 

крізь віки 

раптовість дій 

видихаючи нові 

зашморги 

кожен день як день 

тиші 

 

скрапує кавою 

рядками-павутинками 

блукаємо всі 

чується мамина 

колискова 

 

промінчику кожному 

радію 

занурююсь у тебе так 

сліпила пристрастю 

тобі у вічі 

голос проростає зіницями 

 

Якщо ви подумали, що це мій особистий вірш, ви помилились. Цей вірш складений з поетичних рядків, котрі представлені в цій книзі. Кожен з авторів – цілий світ думок, хвилювань, бажань. Цього року Літературний фестиваль “Шодуарівська альтанка” – ювілейний. Нам виповнилось 5 років. Ми робимо кроки впевненіше, знайомимось з новими людьми, чуємо цікаві твори. Ми відкриті для проектів, співпраці, ідей. Радіємо кожному новому поету, прозаїку, спілкуємось зі старими друзями, чекаємо зустрічей. 

Прийом конкурсних робіт на VI-й фестиваль “Шодуарівська альтанка” розпочнеться в січні 2022-ого року.

 

Автор: Ярослав Карпець.

Фото  з архіву учасників 

 

Поділитися в: